Združenie STORM má za sebou ďalší rok - Bývanie | moja Nitra
 
moja Nitra - informačný portál, zoznam firiem
Bývanie v Nitre - magazín moja Nitra
hľadať: 
 

Združenie STORM má za sebou ďalší rok

dátum pridania: 03.02.10-09:30

Presne 95 662 kusov použitých injekčných striekačiek prijali a 105 517 čistých injekčných striekačiek vydali terénni sociálni pracovníci a pracovníčky Združenia STORM v roku 2009 svojim klientom a klientkám, ktorí sú aktívnymi injekčnými užívateľmi drog. Počas siedmich rokov terénnej sociálnej práce do programu „Krok vpred“ v mestách Nitra, Sereď a Trnava zaregistrovali viac než 640 klientov.

Tento rok bol skutočne mimoriadny pre vysoký výdaj materiálu, ktorý našim klientom ponúkame na bezpečnejšiu aplikáciu drog. Oproti minulému roku sa počet vydaných sterilných striekačiek zvýšil o takmer 40-tisíc. Naša práca vychádza z filozofie harm-reduction, ktorej snahou nie je klienta presvedčiť o absolútnej abstinencii, ale naučiť ho správať sa zodpovedne k sebe, svojim blízkym a okoliu. Ide o takzvanú ochranu verejného zdravia a znižovanie počtu voľne pohodených infekčných striekačiek. Zberom použitých striekačiek sa snažíme predísť riziku šírenia krvou prenosných chorôb, ako je žltačka typu B a C, HIV a podobne,“ informovali nás v Združení STORM.

Návratnosť striekačiek sa za uplynulý rok vyšplhala na 90, 06 %, čo je pre nich údajne jednoznačným ukazovateľom dôvery ich klientov a potreby ich služby. Nepracujú však len ako automaty na striekačky. Vždy, keď klient či klientka prejavia záujem, tím pracovníkov Storm-u je pripravený poskytnúť odborné poradenstvo, sociálnu asistenciu či iné formy pomoci. „Snažíme sa o vytvorenie bezpečného priestoru na ulici. Chceme byť prostredníkmi medzi našimi klientmi a oficiálnymi inštitúciami. Veríme, že aj v roku 2010 budeme môcť pracovať naplno. Zároveň chceme poďakovať všetkým, ktorý nás podporujú – Nitrianskemu a Trnavskému samosprávnemu kraju, Mestám Nitra, Sereď a Trnava, ako aj Úradu vlády SR a Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny SR,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení združenia Storm pri príležitosti bilancie činnosti v roku 2009.

 

Podľa štatistických ukazovateľov približne sedem až osem tisíc ľudí každoročne zomrie v EÚ na následky užívania drog. Ďalších 3000 ľudí sa zas spoločným užívaním ihiel nakazí vírusom HIV a až 40 % tých, ktorí si drogy vstrekujú do žíl, je infikovaných žltačkou typu C. Najrozšírenejšou drogou zostáva aj naďalej kanabis. Denne alebo takmer denne ho užívajú až 4 milióny dospelých Európanov. Na druhom mieste je stále rastúci kokaín, ktorý aspoň raz vyskúšalo až 12 miliónov Európanov. Tretia pomyselná priečka patrí amfetamínom, extáze a LSD.

(str, mp)
 poslať článok mailom  vytlačiť článok